Jak skutecznie zadbać o okna PCV – praktyczny poradnik

Bramy segmentowe
Jak dbać o bramy segmentowe – przewodnik po konserwacji
18 marca, 2024
Okna PCV

Okna PCV cieszą się dużą popularnością dzięki swojej trwałości, estetyce oraz doskonałym właściwościom izolacyjnym. Żeby zachowały blask i funkcjonalność przez długie lata, trzeba regularnie je czyścić i poddawać podstawowym zabiegom konserwacyjnym. Jak dbać o okna PCV tak, aby bezproblemowo utrzymać je w idealnym stanie? Podpowiadamy!

Czego potrzebujesz do czyszczenia okien PCV

Aby wygodnie i efektywnie umyć okna wykonane z PCV najlepiej przygotować:

  • miękką, niepylącą ściereczkę lub gąbkę
  • delikatny detergent lub specjalistyczny środek do czyszczenia PCV
  • czystą wodę o letniej temperaturze
  • opcjonalnie: alkohol izopropylowy dla trudnych plam
  • opcjonalnie: silikonowy smar do konserwacji uszczelek

Czyszczenie okien PCV krok po kroku

Pierwsza ważna wskazówka: regularne czyszczenie zapobiega gromadzeniu się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Warto pamiętać o okresowym myciu okien PCV, dzięki temu poważniejsze zabrudzenia nie będą Ci straszne!

  • usuwanie kurzu i brudu

Zawsze warto rozpocząć od usunięcia luźnego kurzu i brudu z ramy okiennej. Możesz do tego użyć suchej ściereczki lub miotełki. To zapobiegnie zarysowaniu powierzchni podczas dalszego czyszczenia.

  • mycie ram okiennych

W misce przygotuj roztwór wody z delikatnym detergentem. Zanurz w nim ściereczkę i wyciśnij, aby była jedynie wilgotna, a nie mokra. Delikatnie przecieraj ramy okienne, unikając nadmiernego namaczania szmatki. W przypadku trudniejszych plam możesz użyć alkoholu izopropylowego, jednak należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić powierzchni ramy.

  • spłukiwanie i suszenie

Po umyciu ram starannie zmyj je czystą wodą bez dodatku żadnych środków. Najlepiej zrobić to przy użyciu drugiej czystej ściereczki. Następnie wysusz ramy, używając suchej, czystej ściereczki.

  • czyszczenie szyb

Roztwór wody z octem do mycia szyb jest wspaniałym i w dodatku naturalnym sposobem na usunięcie zabrudzeń. Jeśli jednak przeszkadza Ci zapach octu, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalistycznego płynu do szyb, który jest dostępny w każdym supermarkecie! Spryskaj szybę i użyj ściereczki z mikrofibry, aby rozprowadzić płyn i usuń zabrudzenia. Użyj drugiej suchej ściereczki, aby wypolerować szybę do sucha.

  • konserwacja uszczelek.

Uszczelki okienne możesz przetrzeć wilgotną ściereczką, aby usunąć z nich brud i pył. Po czyszczeniu dobrze jest zastosować niewielką ilość silikonowego smaru. Zapobiega to wysychaniu i pękaniu uszczelek oraz ułatwia ich konserwację. Dzięki takiej pielęgnacji dłużej pełnią odpowiednio swoją rolę i estetycznie się prezentują

Jakich środków lepiej unikać?

Nie wolno stosować środków zawierających rozpuszczalniki, aceton, benzynę oraz preparatów zawierających drobinki ścierne, które mogą uszkodzić powierzchnię PCV. Proszki i pasty czyszczące o działaniu ściernym mogą zostawiać mikroskopijne zarysowania na powierzchni ram okiennych i szyb. Z czasem może to prowadzić do ich zmatowienia, a w dłuższej perspektywie nawet trwałego uszkodzenia okna PCV.

Jak często myć okna PCV?

Częstotliwość mycia okien PCV zależy od kilku czynników, do których należy między innymi lokalizacja domu i związana z nią ekspozycja na czynniki zewnętrzne (takie jak deszcz, wiatr, kurz). W obrębie obszarów przemysłowych, gdzie poziom zanieczyszczeń i kurzu jest wyższy, okna mogą wymagać częstszego mycia dla skutecznego pozbycia się nagromadzonego brudu i sadzy. W takich warunkach zaleca się mycie okien co najmniej raz na kwartał.
Pamiętając o regularnym czyszczeniu opartym o kilka prostych zasad, możesz cieszyć się czystymi i estetycznie wyglądającymi oknami PCV przez wiele lat. Dbanie o okna PCV przyczynia się do ich sprawnego funkcjonowania, dłuższej żywotności i estetycznego wyglądu. Jeśli masz więcej pytań na temat odpowiedniej pielęgnacji okien z PCV, skontaktuj się z naszymi specjalistami z Okna Majsterek! Z pewnością rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości.

Komentarze są wyłączone.

Wycena on line