Jakie drzwi zewnętrzne wybrać – aluminiowe czy stalowe?

Dlaczego termoizolacja jest najważniejszym aspektem domów energooszczędnych
Dlaczego termoizolacja jest najważniejszym aspektem domów energooszczędnych?
12 maja, 2023
roleta nadstawna
Roleta nadstawna — poznaj jej zalety z nami!
28 sierpnia, 2023
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać – aluminiowe czy stalowe

Drzwi wejściowe, inaczej drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów naszego domu, ponieważ to właśnie one chronią go przed zimnem, oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz stanowią barierę ochronną przed np. włamaniem czy hałasem ulicy. Które więc drzwi należy wybrać – aluminiowe czy stalowe, by jak najlepiej spełniały swoje zadania?

Drzwi zewnętrzne aluminiowe

Wejściowe drzwi aluminiowe nie zawsze cieszyły się popularnością. Jednak dopracowanie technologii ich wytwarzania pozwoliło na osiągnięcie właściwości, które zdecydowanie zachęcają do ich posiadania. Aluminiowe drzwi zewnętrzne są wytrzymałe, lekkie i posiadają bardzo małą podatność na uszkodzenia w wyniku użytkowania. Dodatkowo, aluminium cechuje się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych i, w przeciwieństwie do stali, nie wymaga częstej konserwacji. Drzwi aluminiowe posiadają również bardzo dobre parametry izolacyjne termiczne i izolacyjne akustyczne. Ponieważ aluminium jest bardzo plastycznym materiałem, powstałe z niego drzwi cechują się szeroką gamą możliwości w kwestii wzorów i kolorów. Surowiec ten może być w 100% poddany procesowi recyklingu a do tego nie niszczeje pod wpływem zmiennych temperatur oraz oddziaływania wilgoci i słońca przez co drzwi wejściowe aluminiowe to udana inwestycja na wiele lat.

Drzwi zewnętrzne stalowe

Stal jest również bardzo wytrzymała, jednak zdecydowanie cięższa od aluminium, przez co wykorzystuje się ją najczęściej do produkcji drzwi antywłamaniowych. Te są przydatne głównie w domach jednorodzinnych i na strzeżonych osiedlach mieszkaniowych. Oprócz tego, ze względu na swoją masę, stal sprawdza się w drzwiach zewnętrznych obiektów komercyjnych, przemysłowych czy technicznych. W domach prywatnych montaż stalowych drzwi wejściowych gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa ich mieszkańców. Drzwi stalowe są również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Dzięki swojemu surowemu wyglądowi idealnie wpasowują się w industrialną i nowoczesną estetykę. Mimo mocno ograniczonej ilości dostępnych wzorów i kolorystyki są one w stanie wpasować się w praktycznie każdą aranżację.

Które drzwi wybrać?

Na pytanie odnośnie idealnego wyboru drzwi zewnętrznych nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór odpowiednich drzwi zależy przede wszystkim od potrzeb kupującego oraz funkcji budynku który mają one zabezpieczać. Kwestią na którą zdecydowanie należy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym więcej ciepła zostanie w danym budynku. Warto jednak pamiętać, że zarówno drzwi aluminiowe jak i stalowe same z siebie nie zapewnią odpowiedniego poziomu izolacji termicznej jak i akustycznej. Najczęściej stosuje się konstrukcje z dodatkowymi ociepleniami i uszczelnieniami. Biorąc pod uwagę cenę, drzwi aluminiowe są droższe, jednak należy pamiętać że są one trwalsze i wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne od drzwi stalowych. Dodatkowo drzwi aluminiowe mogą być w 100% poddane recyklingowi. Wadą drzwi stalowych mogą być również ograniczenia w zakresie ich kolorystyki oraz wzornictwa.

Komentarze są wyłączone.

Wycena on line