Dlaczego warto kupić drewniane drzwi zewnętrzne i jak je pielęgnować?

Drewniane drzwi zewnętrzne wybierane są przede wszystkim ze względu na efektowny wygląd. Drewno to szlachetny materiał, który daje dużą swobodę aranżacyjną dzięki swojej uniwersalności i ponadczasowemu wyrazowi. Jest też trwałe i wytrzymałe, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Zastanawiasz się nad wyborem drzwi wejściowych wykonanych z naturalnego drewna i chcesz rozwiać swoje wątpliwości ? Przeczytaj!

Drzwi drewniane zewnętrzne i ich zalety

Drewno naturalnie komponuje się z otoczeniem, dodając elewacji budynku ciepła i klasy. Dzięki różnorodności gatunków drzew – między innymi rodzimych takich jak dąb i buk oraz egzotycznych jak na przykład teak – takie drzwi drewniane można z łatwością dopasować do każdego stylu architektonicznego. Odpowiednia konserwacja drzwi drewnianych może sprawić, że przetrwają wiele lat. Drewno jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ewentualne zarysowania czy wgniecenia są stosunkowo łatwe do naprawienia. Jest również bardzo dobrym izolatorem, efektywnie blokując przepływ zimna oraz ograniczając przenikanie hałasu z zewnątrz.

Wyzwania związane z drewnianymi drzwiami zewnętrznymi

Nawet twarde gatunki drewna o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych wymagają właściwej konserwacji i regularnej pielęgnacji. Przed wilgocią, szkodnikami, zmianami temperatury i zbyt szybkim niszczeniem. Należy zabezpieczyć je poprzez lakierowanie bądź olejowanie. Większość drewnianych drzwi zewnętrznych jest w odpowiedni sposób zabezpieczonych fabrycznie. Warto mieć również na uwadze, że drewniane drzwi zewnętrzne są zazwyczaj droższe niż drzwi wykonane z innych materiałów (np. stali czy PVC). Inwestycja ta jednak przekłada się na długoterminową wartość, zwłaszcza w kontekście wartości nieruchomości.

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych z drewna

Przy wyborze drewnianych drzwi zewnętrznych warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, gatunek drewna powinien być dopasowany do klimatu, w którym drzwi będą eksploatowane. W miejscach o wysokiej wilgotności bezwzględnie zaleca się używanie twardych gatunków drewna, takich jak dąb czy teak. Po drugie, ważne jest, aby drzwi były wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak dobrze uszczelnione ościeżnice i nowoczesne systemy zamków, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Po trzecie, design drzwi powinien odpowiadać stylistyce elewacji i otoczenia budynku. Drzwi drewniane mogą być minimalistycznie proste lub mieć ozdoby takie jak żłobienia, przetłoczenia, dekoracyjne przeszkolenia czy dekory.

Drzwi drewniane – dlaczego warto je wybrać?

Drewniane drzwi zewnętrzne to nie tylko ponadczasowe piękno i wyrafinowany styl, ale także funkcjonalność i trwałość. Ich wybór jest inwestycją, która może przynieść wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Ważne jednak, aby pamiętać o właściwym montażu i zalecanej konserwacji, aby na wiele lat zachować je w dobrej kondycji wizualnej i użytkowej.

Zobacz również

Okna PCV – regulacja lato zima jako optymalizacja komfortu i efektywności energetycznej
data publikacji2024-06-14

Regulacja okien PCV lato-zima to cenna praktyka, z której praktycznego znaczenia nie każdy zdaje sobie sprawę. W zależności od pory roku i aury na zewnątrz możemy dzięki niej lepiej zarządzać przepływem powietrza i temperaturą wewnętrzną. Przekłada się to znacznie na oszczędności w kosztach ogrzewania i chłodzenia. Wyjaśniamy, na czym polega regulacja okien lato-zima, jakie korzyści […]

Jak wykonujemy ciepły montaż?
data publikacji2024-05-17

Soudal Window System – to system montażu i uszczelnienia okna, w którego skład wchodzą: piana poliuretanowa, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne, masy uszczelniające.

Potrzebny serwis?
data publikacji2024-05-17

Oferujemy szybkie terminy usług naprawczych, fachowo usuwamy usterki okienne, niedomykające się okna, uszkodzenia uszczelek, zawiasów i zamków.