Szczelny montaż – czy warto?


Na znaczeniu zyskują domy niskoemisyjne i zeroemisyjne, czyli takie, które są maksymalnie szczelnie, co przynosi korzyści związane z niższymi rachunkami za energię. Taki dom jednak to nie tylko niższa eksploatacja, ale również ogromna wartość w kontekście zrównoważonego rozwoju. Ogromną rolę ma tu szczelny montaż okien, przez które przecież ucieka dużo ciepła. Odpowiednia instalacja okien ma zaś kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu termicznego, ochrony przed wilgocią, jak również trwałości całej konstrukcji. W poniższym artykule przyjrzymy się tej tematyce, wyjaśniając, dlaczego warto
postawić na szczelny montaż!


Czym jest szczelny montaż okien?

Na początek wyjaśnijmy dokładnie, czym jest ów tytułowy montaż. Nazywany też montażem warstwowym, jest zaawansowaną techniką instalacji, która gwarantuje optymalne zabezpieczenie przed stratami ciepła, wilgocią oraz hałasem. Różni się zasadniczo od tradycyjnych metod, gdyż w szczelnym montażu stosuje się trzy warstwy zabezpieczające, odpowiedzialne za ochronę połączeń okien z murem – od wewnątrz, jak i od zewnątrz.  Wszystkie one mają ogromne znaczenie. 

  • Warstwa wewnętrzna odpowiada za zabezpieczenie przed przenikaniem pary wodnej;
  • Warstwa środkowa pełni funkcję izolacyjną, przeważnie pod postacią piany montażowej redukującej straty ciepła; 
  • Warstwa zewnętrzna zaś chroni przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz, ale też umożliwia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz konstrukcji.


Dlaczego szczelny montaż okien to inwestycja, która się opłaca?

Bez wątpienia, szczelny montaż się opłaca, mimo że początkowo może się wydawać dość drogi, zwłaszcza porównując go do tradycyjnych metod instalacji. W dłuższej perspektywie przynosi jednak same korzyści, wpływając na oszczędności finansowe oraz poprawę komfortu użytkowania budynku. 

Dzięki szczelnym połączeniom nie ma mostków termicznych, które są głównym winowajcą strat ciepła. Zastosowanie trójwarstwowego montażu to redukcja kosztów ogrzewania zimą oraz chłodzenia latem. To jednocześnie wysoki poziom komfortu akustycznego, co ma szczególnie znaczenie zawsze, a już zwłaszcza w przypadku budynków położonych w hałaśliwych miejscach, jak centra miast czy obszary przemysłowe. 

To jednocześnie dłuższa żywotność okien, gdyż odpowiednia ochrona okien przed wilgocią, zagwarantowana przez szczelny montaż, to pewność, że są one mniej narażone na korozję i uszkodzenia mechaniczne


Dlaczego ochrona przed wilgocią jest kluczowa?

Wilgoć to ogromny wróg – nie tylko okien, ale i całej konstrukcji budynku. W przypadku niewłaściwego zamontowania okien wilgoć może wnikać do wnętrza budynku, co jest najszybszą drogą do powstawania pleśni, grzybów i postępujące degradacji materiałów budowlanych. 

Szczelna bariera jest więc tu niezwykle ważna, zapewniając ochroną na kilku poziomach. Pierwszą z nich jest zewnętrzna bariera, chroniąca przed deszczem, śniegiem i innymi trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli jest ona szczelna, żadne opady nie będą wnikać do szczeliny między oknem a murem. Kolejną barierą jest ochrona wewnętrzna. Równie skutecznie zapobiega przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstw izolacyjnej. Może to prowadzić do kondensacji pary wodnej. 

Ostatnią, ale równie ważną ochroną, jest regulacja wilgotności. Szczelny montaż umożliwia regulowanie poziomu wilgotności w strefie przyokiennej. Zapobiega to powstawaniu pleśni, utrzymując optymalne warunki dla konstrukcji.


Szczelny montaż – inwestycja, która się zwraca

Inwestując w szczelny montaż, możemy być pewni nie tylko lepszej izolacji termicznej oraz akustycznej, ale też długotrwałej ochrony przed wilgocią. To jednocześnie poprawa estetyki budynku. Montaż warstwowy jest, co prawda, droższy, niż tradycyjny, lecz koszty początkowe nie powinny nas zniechęcić, bo przyszłe niższe rachunki za ogrzewanie, zrekompensują te niedogodności. Zauważmy też, że szczelny montaż sprawia, że występuje mniejsza potrzeba konserwacji okien i elewacji. 

Jakby tego było, pamiętajmy, że poprawnie zamontowane okna są zdecydowanie mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz deformacje, które pojawiają się, gdy działanie wilgoci jest za duże. Szczelny montaż to pewność długotrwałej szczelności połączeń, dzięki czemu okna będą służyły przez wiele lat, bez obawy o konieczność przeprowadzania kosztownych napraw. 

Jak wygląda proces szczelnego montażu krok po kroku?

Jak więc widzimy, szczelny montaż okien bardzo się opłaca, ale ważne też, aby był przeprowadzony precyzyjnie. Liczy się kolejność działań. 

  • Na początek umieszczamy okno we wcześniej przygotowanym otworze i mocujemy je mechanicznie za pomocą kotew oraz śrub ramowych. Zadanie to musimy wykonać precyzyjnie, a więc okno powinno być wypoziomowane oraz umocowane w odpowiedniej pozycji. Kotwy pomagają równomiernie rozłożyć obciążenia, zapewniając stabilność i trwałość instalacji
  • Kolejnym krokiem jest opianowanie szczeliny dylatacyjnej pianą Soudal Flexi. Jest ona odpowiednio elastyczna, dopasowując się idealnie do ruchów konstrukcji, dzięki czemu izolacja – cieplna i akustyczna – jest perfekcyjnie wykonana. 
  • Kiedy piana poliuretanowa już stwardnieje, należy usunąć jej nadmiar. To nie tylko zapewnia estetyczny wygląd, ale i przygotowuję powierzchnię pod dalsze uszczelnienia. 
  • Na sam koniec nakładamy powłoki uszczelniające. Na zewnętrzną część stosujemy paroprzepuszczalną powłokę Soudal Soudatight Hybrid. Zapobiega ona kondensacji. Wewnątrz zaś nakłada się paroszczelną powłokę Soudal Soudatight LQ, która chroni przed przenikaniem pary do wnętrza ściany. 

Nie ma więc wątpliwości, że szczelny montaż opłaca się pod każdy względem. Warto do tego zadania zatrudnić sprawdzoną firmę. Dzięki takim technikom inwestycja w nowe okna w Bielsku czy nowe okna w Żywcu zwróci się bardzo szybko!

Zobacz również

Okna aluminiowe czy PVC – co wybrać?
data publikacji2024-11-19

Wybór okien do domu może wywołać niemały ból głowy, ponieważ oferta rynkowa jest bogata, więc łatwo pogubić się w tym gąszczu dostępnych propozycji. Warto w takiej sytuacji zawęzić trochę pole poszukiwań i skupić się na konkretnych rozwiązaniach. Tak właśnie działając, można zauważyć, że najchętniej wybierane są albo okna aluminiowe, albo okna wykonane z PVC? Powstaje […]

Drzwi wejściowe – drewniane, stalowe czy aluminiowe?
data publikacji2024-11-19

Drzwi wejściowe mają bardzo ważne znaczenie, stanowiąc nie tylko kluczowy element zabezpieczający, ale również wizytówkę każdego domu. Wybierając więc odpowiedni model, musimy uwzględnić zarówno estetykę, jak i parametry dotyczące trwałości, odporności na warunki atmosferyczne, izolacji termicznej, izolacji akustycznej oraz zabezpieczeń antywłamaniowych. Biorąc to pod uwagę, porównamy w poniższym artykule różne rodzaje drzwi – drewniane, stalowe […]

Żaluzje fasadowe i rolety- różnice, wady i zalety, co wybrać?
data publikacji2024-10-21

Zarówno żaluzje fasadowe, jak i rolety zewnętrzne potrafią zapewnić optymalny komfort domowników oraz ochronę przed słońcem, nadmiernym nagrzewaniem, czy hałasem docierającym z zewnątrz. Czym różnią się oba rozwiązania, jakie wady i zalety są z nimi związane oraz który z wariantów okaże się lepszy? Żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne – porównanie Coraz więcej osób decyduje się […]