Regulacja okien PCV lato-zima to cenna praktyka, z której praktycznego znaczenia nie każdy zdaje sobie sprawę. W zależności od pory roku i aury na zewnątrz możemy dzięki niej lepiej zarządzać przepływem powietrza i temperaturą wewnętrzną. Przekłada się to znacznie na oszczędności w kosztach ogrzewania i chłodzenia. Wyjaśniamy, na czym polega regulacja okien lato-zima, jakie korzyści przynosi oraz jak prawidłowo ją przeprowadzać.
Regulacja okien PCV lato-zima – na czym polega
Nowoczesne okna PCV są wyposażone w okucia regulowane, które umożliwiają dostosowanie stopnia docisku skrzydła okna do ramy. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie lub zwiększenie przepływu powietrza przez okno. Jest to szczególnie przydatne w kontekście sezonowych zmian pogody i temperatury. W zimie okna powinny być bardziej szczelne, aby zminimalizować straty ciepła. Docisk skrzydła do ramy jest zwiększony, co ogranicza przepływ zimnego powietrza do wnętrza i utrzymuje ciepło w pomieszczeniu. Latem okna PCV mogą być mniej szczelne, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza i umożliwić naturalne chłodzenie pomieszczeń. Docisk skrzydła jest zmniejszony, co pozwala na większy przepływ powietrza.
Okna PCV – korzyści z sezonowej regulacji okien
Regulacja okuć okiennych to prosty i wymagający jedynie chwili czasu zabieg, który niesie za sobą szereg odczuwalnych korzyści. Należą do nich przede wszystkim:
- komfort termiczny: dostosowanie okien PCV do warunków zewnętrznych pomaga utrzymać przyjemną temperaturę wewnątrz budynku, co jest kluczowe dla dobrego samopoczucia mieszkańców.
- efektywność energetyczna: poprawa szczelności okien zimą zmniejsza straty ciepła, co obniża koszty ogrzewania. Latem lepsza wentylacja może zmniejszyć potrzebę korzystania z klimatyzacji.
- ochrona przed wilgocią: odpowiednia regulacja okien może zapobiec kondensacji pary wodnej na szybach, co jest istotne dla zachowania dobrego stanu technicznego okien i ścian.
- ochrona przed smogiem: lepsza szczelność okien zimą zmniejsza ilość zanieczyszczeń wnikających do wnętrz budynku, co jest ważne przede wszystkim na terenach poza miastem, gdzie dużo mieszkańców pali w piecach.
Okna PCV – Jak wykonać ich regulację lato-zima
Proces regulacji okien nie jest skomplikowany, ale wymaga precyzji. Większość nowoczesnych okien PCV ma okucia z możliwością regulacji. Zwykle są to śruby lub trzpienie regulacyjne umieszczone w różnych częściach ramy. Za pomocą odpowiedniego narzędzia (najczęściej klucza imbusowego) należy przekręcić trzpienie regulacyjne, aby zwiększyć lub zmniejszyć docisk skrzydła do ramy. Zimą trzpienie powinny być ustawione tak, aby docisk był maksymalny, a latem można go nieco poluzować. Po regulacji warto sprawdzić, czy okna PCV są odpowiednio szczelne. Można to zrobić, przesuwając ręką wzdłuż krawędzi okna i sprawdzając, czy nie czuć przeciągu.
Sezonowa regulacja okien PCV – odczujesz różnicę!
Regulacja okien lato-zima to prosta, ale skuteczna metoda na poprawę komfortu termicznego i efektywności energetycznej budynku. Regularne dostosowywanie szczelności okien do warunków atmosferycznych na zewnątrz może przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu. Znacznie może to zwiększyć komfort mieszkańców. Warto poświęcić chwilę na sprawdzenie swojego okna PCV i odpowiednio ustawić okucia okienne, aby cieszyć się lepszym mikroklimatem w swoim domu przez cały rok. Jeśli masz problem z regulacją, chętnie udzielimy Ci praktycznych porad!
Zobacz również
Zarówno żaluzje fasadowe, jak i rolety zewnętrzne potrafią zapewnić optymalny komfort domowników oraz ochronę przed słońcem, nadmiernym nagrzewaniem, czy hałasem docierającym z zewnątrz. Czym różnią się oba rozwiązania, jakie wady i zalety są z nimi związane oraz który z wariantów okaże się lepszy? Żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne – porównanie Coraz więcej osób decyduje się […]
Na znaczeniu zyskują domy niskoemisyjne i zeroemisyjne, czyli takie, które są maksymalnie szczelnie, co przynosi korzyści związane z niższymi rachunkami za energię. Taki dom jednak to nie tylko niższa eksploatacja, ale również ogromna wartość w kontekście zrównoważonego rozwoju. Ogromną rolę ma tu szczelny montaż okien, przez które przecież ucieka dużo ciepła. Odpowiednia instalacja okien ma […]
Drewniane drzwi zewnętrzne wybierane są przede wszystkim ze względu na efektowny wygląd. Drewno to szlachetny materiał, który daje dużą swobodę aranżacyjną dzięki swojej uniwersalności i ponadczasowemu wyrazowi. Jest też trwałe i wytrzymałe, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Zastanawiasz się nad wyborem drzwi wejściowych wykonanych z naturalnego drewna i chcesz rozwiać swoje wątpliwości ? Przeczytaj! Drzwi drewniane […]